Bluegrass Džem 2007

A chčije a chčije!!!

Tímto slavným výrokem p.Kemra by se dal uvést začátek letošního, v pořadí již pátého festivalu BG Džem, konaného 1.září v Komorní Lhotce.

Na tvářích obou hlavních protagonistů – Ivana Honzáka a Vládi Bílého bylo vidět, že letošní počasí jim mnoho radostí nepřináší!!

Rozhodnutí, kde pořádat festival, zda venku či v sále kulturního domu bylo silně ovlivněno nejen prudkým deštěm, ale i výrazným chladem, což bluegrassovým „virtuózům“ určitě nepomáhá. Zvítězilo však stanovisko, že festival patří do přírody a tak již v 11,30 hodin prořízly valící se mlhu první tóny z postavené aparatury. Provlhčený a prochladlý vzduch však naplňovala i vůně již připravovaných pokrmů firmy T- Gastro, která se starala o žaludky nejen diváků, ale i účinkujících.

Přesně ve 14.00 zahájili výše jmenovaní pánové festival a bluegrassová hymna Will the Circle… v podání slovenské skupiny Krok, vnesla i kus naděje pro všechny přítomné diváky, kteří se z počátku spíše rekrutovali z členů účinkujících skupin. S postupem doby však věrných diváků přibývalo a tími ubývalo vrásek z tváří pořadatelů. Zmíněná skupina Krok předvedla opravdu, že slovenština je asi po angličtině na druhém místě ve zpěvnosti. Texty této kapely přinášejí opravdu hodnotné zážitky a plně vystihují původní myšlenky anglických textů. Veďá!!!

Slovenské bratry pak vystřídala ostravská skupina Goodwill, v současnosti opravdu horké polínko conterporary bluegrassu na naší, ale troufám si říci i zahraniční scéně. Kluci předvedli vynikající výkon, již známé členy této skupiny-Lasa Láska, Kubu Bílého, Lentila Tomáše a Matese Sedláčka, perfektně doplnil nový člen Zdeněk Dokoupil ( dříve Soft and Easy) Great!!!

Následovala skupina, která již víc jak čtvrtstoletí obšťastňuje posluchače „modrými tóny“- Vrtáci. Je vidět, že zkušenost a stovky odehraných hodin na pódiích pak nesou zasloužené ovoce. Opravdu je radost sledovat tuto partičku, jak se pohybují a hrají. Omlouvám se ještě jednou za můj výrok-historická kapela, bylo tím skutečně namířeno na historickou zásluhu Vrtáků o rozvoj BG muziky!!!Věřím, že i v roce 2100 nás budou tito nestárnoucí pánové bavit svým entuziazmem!!!! Jste dobří plejeři, pane prezidente!!!

Přestávky mezi jednotlivými výstupy kapel tentokráte vyplňovala taneční country skupina Colorédo z Přerova,fajné a pěkné!! Možnost bylo opětovně se projet na westernových koních, škoda jen deště, i těm zvířatům se to nelíbilo!!!

Pak nastoupila skupina, která přítomné posluchače příjemně pohladila, kdysi velmi známými písničkami bluegrassové legendy Bluegrass Nova, sdružení kolem Vládi Rickyho Bicana- MY ze Šumperka, opravdu z těchto věkem již zkušených hráčů přímo čišelo nadšení a mladický elán!! Děkujeme!!!

Vloni jsem sliboval všem přítomným divákům návrat zpět, v limonádovém Joeovi by tento pronesl i něco o návratu zákona Dagu Badmanovi!!!! Tak jsme se tedy vrátil!!!! Prorocká to slova!!!! Letos opět pod názvem Bruno Unit!! Nová kytara Martin našeho kytaristy Olafa měla důstojnou premiéru, synátor Kuba se pak vyřádil na mandolínu a dobro. Dlouholetý spoluhráč Jirka Shellin pak navázal družební vztahy s pražskou kapelou Grassroad, s níž vykouřil i vítěznou dýmku míru!!! Hrálo se nám moc dobře!!! Ať žije Martin ( guitar)!!!

Z daleké Prahy přijela již výše zmíněná skupina Grassroad, která předvedla kromě perfektního výkonu pro mužské oko i velmi příjemnou podívanou v podání dvou pohledných účinkujících děvčat, Alison Krauss a Rhonda Vincent by myslím mohly jen závidět, fakt nekecám!! Hezké!!!

Ještě štěstí, že se náš festival přestěhoval do „Ligotky“ a zdejší pódium je poměrně rozlehlé, protože nástup další kapely ze Slovenska trochu připomínal slavné Alexandrovce (tedy v počtu členů skupiny). Vodopád je skutečně poplatný svému jménu a skupina produkující ,jak sami říkají styl zvaný BAČAgrass, přinesla na pódium viditelnou radost a srandu, zvláště pak i v podání šéfa sdružení Ondry Pagáča Pacigy. Velmi příjemně zpíval francouzský člen Vodopádu Philippe Naudot, hrající na tahací harmoniku, oko mužského publika ovlažovala zpěvačka Evka Lukáčová. Opět zněla libozvučná slovenština a podmanivě sladká francouzština!!! Santiano!!!

To, že bluegrassáci jsou veskrze národem “ malých nadšených bláznivců“ deklarovala skupina Album, která přijela až z 5OO km vzdáleného Chomutova, kdy chlapci tohoto sdružení opravdu předvedli skvělý výkon a nebylo na nich poznat únavu a útrapy tak dlouhé cesty!! Dokonce ani nevyužili nabídky pana prezidenta festivalu Ivana Honzáka zůstat u něj přes noc a necestovat takovou dálku zpět!!! Díky, jste super!!

Z Ostravy poprvé na náš festival zavítalo i bg sdružení, které si říká Tygrasz a znalcům naší muziky pak bylo jasné, že nezazní jen anglické píničky a prověřené tradicionály, ale že se můžou těšit na „sranda“ texty této ekipy!! Opravdu bylo co poslouchat a šlágry jako „Moje děcka ťapu gulaš“ nebo „Fajná a dajná“ se určitě zapíšou do vzpomínek všech posluchačů, úžasně pak zazpíval i basák Ivan Kielor, kdy areálem BG Džemu asi poprvé zněla i ruština!! Šumná grupka, chorošo!!!

Jó,jó, tak pak záviděli snad všichni tátové a nejen ti bluegrassoví, to když na pódium nastoupila rodinná skupina Ptačoroko!!! Skupina složená z otce Lukáše a jeho čtyř synků- Pepy, Franty, Vaška a Jendy ( ten vlastně v grupce tentokráte chyběl!! Byl služebně v Praze), Ptačoroku vypomohl v náročných newgrassových skladbách můj synátor Kuba na kytaru. Opravdu tato kapelka udělala obrovský kus práce a dostali by myslím i velikou pochvalu od svých vzorů – Newgrass Revivalů!! Jen tak dále, newgrassu je stále málo!!!

S pokračujícími hodinami, kdy se střídal pravidelně prudký přívalový déšť s chladem bylo cítit, že i divákům je zima, ale ti v předtuše obrovské zábavy vydrželi až na poslední třešničku večera – skupinu produkující styl zvaný GOROLgrass-BLAF. Myslím, že nelitoval nikdo a hudební sdružení vedené panem Tomášem Tomankem toho bylo jasným důkazem!!! Chlopi hráli naplno a 8°C nebylo vůbec poznat!!! Marné, kdo umí, ten umí!!! Zazněly mnohé ze studnice lingvistického umění pana básníka Tomanka, nového Shakespeara Jablunkova a okolí!!!Opravdu obrovská sranda – obrovské umění!!!Bomba je Hrčka na dlani, zpívá pan banjista Buble, no superrrrrr!!!!!!

Na závěr pak zaznělo pár známých bluegrassových standardů v podání „Džemové skupiny“, ale pro pokročilou večerní hodinu a již dříve zmíněný chlad, 5.BG Džem okolo půlnoci skončil!!!!

Pevně věřím a jsem přesvědčen, že i přes nepřízeň počasí byl tento Pátý džemík ten nejlepší a pro léta příští nás pořadatele,“modré magory“, přesvědčil, že nejen krásné počasí, ale především nadšení a vidina nutnosti stále přibližovat náš hudební styl široké veřejnosti, zoceluje a posunuje stále dále k „Modrým zítřkům!!!!“

Poděkování patří i brigádě zvukařů pod vedením Peryho a Pindi, super odvedená práce a super zvuk!! Díky!!! Dík patří i nezaměnitelnému pánovi v pokladně Zdeňku Gigimu Šnajderovi!! Thanks!!! Děkujeme rovněž firmě T-Gastro Třinec za naplnění festivalu nezaměntelnými gastronomickými zážitky!!! Poděkování patří i v neposlední řadě všem divákům,kteří přišli!!!!!!

Poděkovní patří i všem sponzorům, bez nichž by náš festival nikdy nemohl být!!!

Rovněž díky Ivane, pane prezidente, za zajištění všeho (tedy skoro všeho), co se v Komorní Lhotce LP 1.9.2007 událo!!!!!

Ať žije BG Džem 2008!!!!

Vláďa White Bílý