Bluegrass Džem 2005

Převzato z Country Zpravodaje AHOJ

Festival Bluegrass Džem Horní Tošanovice – 3. září 2005

Nedělní ráno, voní kafíčko, z vedlejšího pokoje ke mně jemně doléhá gorolgrass z nového CD Blafů, já si v kuchyni žhavím noťáska a vzpomínám na včerejší báječný den. Jojo, dneska přináším reportáž z festivalu já?. a stylově si k tomu přikusuju rohlík s jamem.

Třetí ročník téměř výhradně bluegrassového festivalu, trefně zapasovaného do prvního zářijového víkendu, byl jak jinak než slunečný. Prezident Ivan Honzák a celý tým měl při výběru termínu šťastnou ruku. Na Frýdeckomístecku je to teď jediná pořádná akce, navíc pro milovníky modré muziky ojedinělá. Stejně tak se povedl výběr lokality ? hájenka v Horních Tošanovicích nabízí intimní přírodní prostředí, velmi snadno dosažitelné z trasy Frýdek-Místek ? Třinec jak autem, tak vlakem.

Kapely? Báječné, nebylo slabých. Tedy bez pořadí vystoupení představujeme:

Ptačoroko z Frýdlantu nad Ostravicí ? čtyři synové /nejstaršímu je 24/ a otec, sběrači ocenění na letošních soutěžích ? Moravský Vrabec, Muzikantské žně a další. Soudržnost nejen na pódiu, je radost je pozorovat, jak hezky v řadě na jedné lavičce v hledišti i s maminkou sledují vystoupení ostatních. Kluci se učí, vstřebávají, táta určitě přemýšlí kdo s čím novým přišel?

The Log ? už klasika ze střední Moravy a Slovenska. Jeden mikrofon, nóbl oděv a Otíkovo průvodní slovo. Vždycky se těším na další rok, kdy Ota obmění vyprávěnkový repertoár ? a letos příjemně překvapil, že vkládá nové věci i během sezóny. Prostě nám Otík roste. Zraje celá bluegrassová kapela, nejen hudební dovedností, ale i rozšiřováním repertoáru. A v ?křičených? písních jsou fakt bezvadní.

Že doznívá doba dovolených jsme měli možnost zjistit u opavsko-bruntálské stálice BG Comebacku. Dobrista Karlos si užívá slané vody, dnes tedy jen ve čtyřech, na jeden mikrofon, s baskytaristkou Evou. Mám dojem, že Eva je stále lepší a lepší a její basa tu muziku tvrdí vskutku pořádně. Milé překvapení ? průvodní slovo velmi pestré a uvolněné.

Kdo neposlouchá bluegrass moc často je možná překvapen, jak hraní na jeden mikrofon může být u každé skupiny jiné a jedinečné. Na Bluegrass Džemu si toho mohl posluchač dobře všimnout, i když The Log a BG Comeback nevystupovali hned po sobě.

Bruno Unit ? tak to byl dobrý nářez, sólíčka, v sestavě také otec a syn. Otcem není nikdo jiný než Generální ředitel a konferenciér festivalu Vladimír Bílý ? v sestavě hraje basovou kytaru. Přivítal zde také nejvzdálenějšího návštěvníka ? kamaráda z Kanady.

Nějak jsem nezaregistrovala dvě skupiny ? Mr. B. Pyne s krásnou moderní country muzikou /ale mandolina Bruno hrál v Bruno Unit/ a skupinu Moravský Prsten. Mirka Kubíka bych určitě poznala. Pravděpodobně změna programu na poslední chvíli.

Prvním slovenským účinkujícím byla skupina Kroky z Dubnice nad Váhom. Kdybychom měli srovnat obě přítomné slovenské grupy, Vodopád a Kroky, pak ve volnomyšlenkářství v přístupu k hudbě vede Vodopád. Kroky zase více ctí klasickou BG muziku. Jsou dobře sehraní a je radost je poslouchat.

Pacigovci ? čili Vodopád z Brezna. Na severu Moravy už dobře známá kapela. Byli hlavními hosty setkání po spoustě let skupiny Uragán v Třinci, vystupovali v Tequila Music Club v Karviné, závěrečné vstoupení vedli na Mandolin Párty ve Vyšních Lhotách. Rádi se k nám vracejí a vždycky přinášejí pestrost žánrů, v poslední době od bačagrassu po šanson. Philippe Naudot, francouzský akordeonista, umí nejen ty krásné šansony, ale perfektně paří i v bluegrassových písničkách. Mandolinista z Frenštátu pod Radhoštěm Zdeněk Vítek, který s nimi dlouhodobě spolupracuje, svou perfektní hrou program Vodopády velmi obohacuje. Tentokrát ale Vodopádi nepřinesli ? nepřivezli zpěvačku Evku, ta si dovolenkuje. Kluci i s ?očesaným? zpěvem předvedli jako vždycky perfektní práci. Ondrovo průvodní slovo /rozený decentní bavič/ je milým pohlazením.

Kdo by neznal Svaťu Kotase? Z banjistů jej znají jistě všichni. Když on už hrál na banjo, spousta dnešních návštěvníků se s banjem teprve seznamovala. Na Bluegrass Džem přivezl seskupení Svaťa Kotas Band. Potlesk na otevřené scéně sklidil samozřejmě nejen on, ale celá skupina. Mě osobně velmi hlasově potěšila zpěvačka a mandolinistka ?Růžička?. Poslech, třebaže zpovzdálí, byl velmi lahodný, čistý a také osobitý. Zpívat a hrát u Sváti znamená umět! Zářila celá kapela a dá se říci, že její vystoupení bylo banjovým vrcholem večera.

Těšínská kapela Vrtáci je už sehranou partou, však kapela hraje již třicet let. Prošla jí také téměř třicítka muzikantů, mezi jinými i Pavel Juřena z BG Comebacku, Petr Pánek, František Wawrzacz. V nynější sestavě je mimo dalších prezident dnešního festivalu Ivan Honzák, zakládající člen Stanislav Feruga, Adam Zielonka a Karel Kučera. Prostě ?cieszynskie niebo?.

Gorolgrass?.kdo neslyšel, neví. Kdo slyšel a není tustela, nepochopí. Blaf. Těžko co dodat. Ti synci tady odsud /tustela/ jsou prostě bomby. Teď vydali další CD Pop-Jewki. Čili taky Popěvky nebo po našemu Evin pop ? Pop Evy. Když mi ve škole někdy řekli Jewka, kudlička rybička se mi v kapse otvírala. Ale Blafi jsou mistry žongléry se slovy, míchají ?po našymu? s češtinou, polštinou, němčinou, nyní i vietnamštinou?.a vše je jim odpuštěno. Naopak, pochváleno. Stále živá blafácká voda přináší radost na trati Bohumín ? Čadca stejně tak jako jejich už dávný Cug do werku. Synci, jen tak dál!

Bez hudby není tance, hudba bez tance je o něco ochuzená. A když si k tanci ještě organizátoři přičarovali synchronní taneční vystoupení koní, bezvadné žonglování s kolty, dech tající práci s bičem, kouzelné lasování, tanec stepařský, klasický country i ?pepíkovské? vystoupení ? vytvořili krásný mix mezi vystoupeními jednotlivých kapel.

Těšínská taneční skupina Kanafas, známá na mnoha soutěžích a také nyní i pořadatelka country taneční kursů. Ten nejbližší odstartuje 17 září a už je až na pár posledních místeček obsazen. Její mladí tanečníci pod vedením Nadi Honzákové umějí!

Black&Brown ani nemusíme představovat. Téměř rodinný klan s biči, lasy, kolty předvádí nádhernou podívanou. Od ?prostého? práskání bičem po zažehnutí zápalky, lasové krinolíny, a ty lítající kolty! Až je zase budete mít možnost někde vidět, neváhejte. Je za tím spousta a spousta hodin tréninku a vy už jen budete koukat na lad a úsměvy?.

Bluegrass Džem bez džemu? Nemyslitelné. Každá kapela si tedy odvezla jednu skleničku plnou bluegrassové marmelády, kterou snad v intimních chvilkách může využít i jinak?.

Moderátor čili průvodce festivalem je ten, kdo hodně ví a spoustu zná a ještě to musí umět podat. Jsme v těchto končinách zvyklí na Mloka a tentokrát jsme si dopřáli milou a kvalitní změnu ? White Vláďa Bílý byl opravdu moooc dobrý. Je jenom dobře, že se na severu Moravy takoví lidé vyskytují.

Když k tomu všemu pochválíme ještě přírodu a hudebního pánbíčka za opravdu pěkné počasí, festival by se jevil bez chybičky. Ale bohužel ? i ta byla. Občerstvení. Bylo dobré, ale ta obsluha! Fronty, hlemýždí tempo, chaos v placení – to bylo jediným ?flekem? na tak krásném fesťáčku.

Naopak pěkný stánek měli Ostraváci ze Světa westernu. Svůj kamenný obchod mají naproti Carefouru na Fifejdách, tady jsme si mohli vybrat z pěkných klobouků, bol a dalších věcí, patřících k westernu. Náš Country Zpravodajský stánek byl hlavně informační, i když ke konci sezóny je informací už méně. Je to pobídka pro vás ? organizátoři různých akcí. Pošle nám tištěné upoutávky, rádi je pak pověsíme třeba na štafle tak jako viselo Bruntálské indiánské léto /bude 17.9/, rozdáme zájemcům, uveřejníme. Jsme tady pro vás!

Přes všechny klady se nabízí otázka, proč to byl /až na pár desítek výjimek/ opět festival stylu hudebníci hudebníkům. Přišla spousta muzikantů z nevystupujících skupin, Křeni z Karviné, třinecký /nebo snad skoro karvinský/ Gryf v původní i nové sestavě, třinecká kapela Blue Ram v plném obsazení, část kapely Šviháci a hodně dalších, které jsme nestihli identifikovat. A mnoho hudebníků bylo i v řadách pořadatelů.

Hodina pokročila, Břéťa vedle už doposlouchal Blafy a já musím vařit. I Zpravodajci musí jíst J Pěknou neděli, pěkné další dny a spoustu krásných zážitků ? takových, jaké jsme si my odvezli ze 3. ročníku Bluegrass Džemu v Horní Tošanovicích!!!

Sluníčko/text/ 4.9.2005