Bluegrass Džem 2006

Čtvrtý ročník velmi pohodového festivalu Bluegrass Džem se kvůli rekonstrukci přírodního areálu Hájenky v Horních Tošanovicích přestěhoval do přívětivého prostředí Komorní Lhotky. Lázeňská a rekreační vesnička pod Beskydami přivítala hudbychtivé návštěvníky, počasí po předchozích deštivých dnech předvedlo baběletní tvář a den se vskutku vydařil.

Program byl sestaven výhradně z tuzemských kapel. Vystoupilo Ptačoroko, Goodwill, Vrtáci, BG Comeback, BG Styl, No Name Band, Ostrá tráva, Veget. Jak je vidět, samá kvalitní bluegrassová jména! Cože? No jistě, výjimka potvrzuje pravidlo a Ostrá tráva z Ostravy byla mezi bluegrassem milým irským proložením.

Poprvé jsme slyšeli No Name Band a Veget. Veget je pražská kapela, která se na severu Moravy moc nevyskytuje a tak to bylo pro nás vstřebávání nového. Kapela je zavedená nejen v pražských klubech, ale i na festivalech, hraje velmi pěkný bluegrass a občas zabrnká i na folkové struny. Typickou nepřehlédnutelnou postavu je kapelník – mandolinista Jarda Záruba.

O No Name Band/u/, který máme opticky spojen s již klasickým moderátorem BG Džemu Vláďou Bílým, toho moc povědět neumíme. A budeme rádi, když se nám sami ozvou a něco o sobě doplní. Pokud jsme dobře poslouchali, rodina Bílých přesídlila do nejmenovaného středočeského městečka, ve kterém se narodil Antonín Dvořák /a my starší víme, že se tady vyrábělo mýdlo zn. Nela/ a že tam hrají a ještě stále hledají někoho dalšího do party. Kapela se nachází v různých částech republiky, takže ke zkoušení používají ON LINE připojení… a hraje jim to moc hezky!

Již „staří kozáci“ těšínští Vrtáci hrají tak hezkou klasickou country, že je škoda si je neposlechnout. Písničky samy kloužou do ucha a rytmus do nohou, je cítit vyhranost, radost z muziky i kapelní soudržnost. Prostě UMÍ!

BG Styl s Austrálií, gospely, perfektními hráči – stálice na bluegrassovém nebi. Letos jsme je ještě neslyšeli, tak jsme si hezky užili.

BG Comeback byla jedinou kapelou, která hrála na jeden mikrofon. Klasický bluegrassový kabátek skupině velmi sluší a jejich muziku si cení i v cizině – letošní EWOB ve Francii je toho dokladem.

Ptačoroko – tomu už říkáme srdeční záležitost, kapela v plném rodinném počtu, kluci hrají čím dále tím lépe a tatínek Lukáš sklízí své hudební plody. Těšíme se na ně u nás, na Country Pikniku v Třinci již 30.9.2006!

Goodwill máme ještě stále spojen se Sponteem a BG Comebackem, však hráči prošli již několika kapelami a tahle mladá squadra šlape těm „starším“ už pořádně na paty

Irské melodie Ostré trávy přivedly tanečníky do varu a pár z nich téměř ke kolapsu, flétny, housle, kytary, autoharfa i bodhrán zpestřily bluegrassovou noc. Protože máme možnost skupinu slyšet docela často, cítíme velký pokrok v sehranosti i preciznosti hry. Vyzařuje z nich téměř rodinná pohoda a jsou určitě jednou z progresivních mladých kapel nejen na severní Moravě.

Moc se nám líbilo vystoupení country taneční skupiny Kanafas. I přes drobné výpadky v hudebním doprovodu prokázali velkou profesionalitu a současně smysl pro humor, je tam vidět radost z pohybu i společenství jako takového. Choreografie se každý rok mění a přinesou vždycky něco neobvyklého – však kdo by očekával stepujícího boxera? Jsme rádi, že skupina získává republiková ocenění, letos to bylo 1. místo v Country show na prestižní soutěži Stodola 2006.

Jsme rádi, že i bez předchozího domlouvání jsme na Džemu potkali spoustu přátel, kamarádů. Dobrá muzika si své posluchače vždycky přitáhne. Festival se povedl, v letošním roce to byl jeden z nejpříjemnějších, které jsme navštívili. A už se těšíme na další!

Sluníčko a Babička